Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Salondan başlayalım. Salonda şampanya veya turuncu tonları uygun gibi görünüyor.tek sakıncası sıcak renk grubunda oldukları için odanızı olduğundan küçük gösterebilir. Bu yüzden bu odada beyaza yakın mavi veya bej rengi kullanabilirsiniz. Tek duvarda canlı kırmızı yanında aksesuarlarınızda hatta imkanınız varsa perde gibi detaylarınızda turuncu kullanırsanız enerji dengesi mükemmel bir odaya kavuşursunuz.

Çocukların odasında ve antrede kullanmanız gereken renk turkuaz. Ancak çocukların odasında biraz daha koyu bir turkuaz kullanmanızı öneririm. Her ikisi için de renk kodu yazacağım. Turkuaz kırmızı rengin enerjisini dengeler. Aynı zamanda mavi ile yeşil rengin karışımından oluşur. Her ikisinin enerjisel özelliklerini taşımasının yanı sıra kendine özgü arındırıcı ve dinlendirici bir enerjisi vardır. Dışarıdan yorgunluk içerisinde evinize geldiğinizde bu etkisini ilk adımınızı atar atmaz gösterir ve yorgunluğunuzun alınmasına yardımcı olur. Soğuk renk grubunda olduğu için antrenin olduğundan daha büyük ve aydınlık görünmesini de sağlar.

Yatak odasında yine kırmızı ve turuncu tonları hakim. Ayrıca buradaki kahverengi mobilyanın da negatif enerjisi yüksek olabilir. Çünkü yatak odaları salonlara nazaran daha fazla ahşap eşya ile doludur ve alan olarak salonlardan daha dardır. Bu yüzde duvarda tam mavi veya hafif lila içeren mavi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bir iki mavi veya yeşil aksesuar ile enerji dengesi sağlayın.

Mutfakta dolapta kiraz veya akçaağaç kullanabilirsiniz. Dolapta kiraz kullanırsanız duvarda mavi aksesuarda turuncu kullanın. Dolapta akçaağaç kullanırsanız duvarda canlı lila aksesuarda mor ve fuşya tonlarını kullanın.

Duvarda önerilerim:

Marshall 1001 renk kartelası 1000 serisinden S0510-B30G kodlu renk. (Turkuaz)

Marshall 1001 renk kartelası 1000 serisinden 0606-B11G kodlu renk. (Çok açık turkuaz)

Marshall 1001 renk kartelası 1000 serisinden 0711-R80B kodlu rengi. (Çok açık mavi)

Marshall Renk Kuşağı Kartelası “2302” kodlu “ayçiçeği” rengi.

Marshall 1001 Renk Kartelası 1000 Serisinden 1129-R89B kodlu renk. (Mavi)

Marshall Renk Kuşağı Kartelası “4102” kodlu “leylak çiçeği” rengi.

Marshall renk Kuşağı Kartelası “4302” kodlu “lila” rengi.

Renklere göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür ederim...

Salonunuz için farklı iki alternatif sunacağım. İlki kiraza çok yakışacak olan Kumbeji rengi olacak. Kiraz rengi firmadan firmaya değişiklik gösterse de genelde turuncumsudur ve kahve tonlarını da içerir. Ve bu renk ile komplemanter yani eş olabilecek renk mavi tonlarıdır. İkinci alternatifte normal mavi veya turkuaz mavisi kullanabilirsiniz. turkuaz mavisini de içine katıyorum çünkü diğer odada ve koridorda da en uygun renk seçimi turkuaz olur.

Çocuk odaları için önerim genelde mavi yeşil veya turkuaz oluyor. Mavi sakinleştirici etki oluştururken yeşil huzur ve güven veriyor. Turkuazın ise özellikle bebeklik çağındaki çocuklar üzerinde zeka gelişimine katkıda bulunduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Duvarda turkuaz kullanabilirsiniz veya oda takımı yeşil içerdiği için duvarda açık yeşil kullanıp turkuaz rengini bebeğinizin nevresimlerinde veya perde halı gibi büyük objelerde de kullanabilirsiniz.

Koridorda ise biraz daha açık bir turkuaz kullanmanızı tavsiye ederim.

Duvarda önerilerim:

Marshall İç Cephe Boyaları Renk Kartelası 2206 kodlu “Kumbeji” rengi.

Marshall Fashion Serisi Yeniden Uyanış Buz Saçağı / 9020 turkuaz

Marshall İç Cephe Boyaları Renk Kartelası 5101 kodlu “buz beyazı” rengi.

Marshall 1001 renk kartelası 1000 serisinden 0606-B11G kodlu renk(çok açık turkuaz)

Renk Marketi - Renk Uzmanı

Size renklerin genel karakteristik özelliklerini ve hangi renklerin bir arada kullanılması gerektiğini yazacağım. Ancak bunu yapmadan önce tüm otel için genel öneride bulunmak istiyorum. Eğer odaları daha geniş göstermek istiyorsanız zeminde ve duvarda açık tonlar kullanmalısınız.

Özellikle duvarda soğuk renk grubuna ait renkleri açık tonlarda kullanmak odanın daha ferah görünmesine neden olur.

Genelde perde renklerinizi döşemesi olan eşyaların renkleri ile bağdaştırın. Örneğin odadaki koltuk rengine yakın perde rengi kullanın.

Duvar renginiz ve koltuk renginiz tezat olsun. Tülde duvar renginin çok açığını kullanın.

Eğer odaların zemininde tüm halı değil ahşap kullanacaksanız halılarda zemin rengine göre renk seçin. Zemin rengi koyu ise açık renk üzerine renklendirme yapın. Zemin rengi açık ise daha canlı odada var olan renklerden kullanın. Yine döşeme veya perde rengi ile uyumlu yaparsanız hoş duracaktır.

Ahşap mobilyada kahverengiden uzak durmalısınız. Kahverengi negatif etkisi çok yüksek bir renktir. Eğer mobilyalar kahverengi ise ve değiştirme imkanınız yoksa kahverengi mobilyaların bulunduğu odalarda olabildiğince çok açık renk ve mavi renk kullanmalısınız.

Elinizdeki mobilya maun veya merbau tonlarında ise (kızılsa) yeşil renk ile, kiraz ve kayın tonlarında ise mavi renk ile, meşe tonlarında ise mor aile renkleri ile enerjisini dengeleyebilirsiniz.

Renkler komplemanterleri ve karakteristik özellikleri:

Kırmızı ile turkuaz komplemanterdir. Kırmızı en güçlü renklerden biridir. Hareketlilik ve enerji sağlar. Turkuaz mavi ve yeşilin karışımından oluşur. Eğitici arındıran bir enerjisi vardır.

Sarı ile mor (ve mor aile renkleri; eflatun menekşe lila gibi) komplemanterdir. Sarı tetikleyici bir renktir. Güneşin rengidir ve gençlik aşılar. Özellikle ders çalışan öğrencilere öneririm. Zekanın çalışmasına yardımcı olur ve pratik çalışmayı sağlar. Yalnız çok kuvvetlidir ve mutlaka komplemanteri ile beraber kullanılmalıdır. Mor ise aynı şekilde koyu tonlarından kaçılması gereken bir renktir. Morun koyu tonları psikolojinin zorlanmasına hayal gücünün çok artmasına ve kişinin düşünce dehlizlerine sürüklenmesine sebep olabilir. Ama özellikle lila uyku getirir. Bilge düşünceye yönlendirir.

Mavi ve turuncu komplemanterdir. Benim en sevdiğim ikillidir çünkü birbirini tam anlamıyla tamamlar. Mavi mantığa sürükler. Dinlendirici iyileştirici, sakinleştirici etki sağlar. Turuncu ise neşelendirir, duygusallığa yöneltir.

Ve son ikilimiz yeşil ve macenta (fuşya ve pembe) ikilisi. (Bazı renkbilimcilere göre yeşil ile kırmızıda birbirlerini tamamlar) Yeşil denge huzur ve güven aşılar. Kişiye dinginlik verir ve kişinin yeşilin bulunduğu ortamda uzun süre rahatça oturduğu denenmiştir. Pembe ise hassas duyguları ön plana çıkarır.

Renklere göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür ederim...

Renk Marketi - Renk Uzmanı

Sepetim

Sepetim

Resim Ürün Adı Adet Birim Fiyatı